Tajomná M_P_ BA: čas spoznávať Bratislavu

Autor: Ela Dekankova | 29.7.2014 o 11:20 | (upravené 28.8.2014 o 16:12) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1291x

Svieže urbánne projekty tohto typu treba podporiť, najmä ak ich robia mladí neskeptickí ľudia s oduševnením a za vatikánsku menu. Projekt M_P_ BA  (alebo Mapa BA), alternatívny sprievodca po Bratislave, však už nie je nováčikom. Evidujeme ho na internete takmer štyri roky a slušne reprezentuje formujúcu sa mladú generáciu uvedomelých Slovákov, ktorým nie je jedno, kde žijú a čo sa deje navôkol.

Čo ste o Bratislave ešte nevedeli

Keď človek dospeje do štádia  a naozaj na to musí vyzrieť  že zatúži spoznať miesto, kde žije, jeho históriu a pripomenúť si životy predkov, odhaliť tajné – a niekedy aj menej tajné - zákutia Bratislavy a nájsť to, čo vraj toto mesto nemá  (šarm, génia loci, históriu a veľa iného, čo tak často prechádza našimi zvukovodmi), poprípade aj zakončiť večer prešporskou kávou na neobvyklom mieste, odporúčam prostý klik na www.mpba.sk.

M_P_ BA

Pôvodne diplomová práca dizajnérky Pavlíny Morháčovej je tak trochu aj jej subjektívnou výpoveďou o vnímaní mesta Bratislava. Musím povedať, že veľmi originálnou, avšak grafická prezentácia online portálu pokrivkáva za jeho skutočnou vnútornou hodnotou (čo je pri potenciáli pani dizajnérky naozaj škoda). Na bázu mapy naviazal Ivor Švihran, aktuálne už certifikovaný sprievodca mesta Bratislava, so svojimi retro „vlastivednými vychádzkami“ za históriou mesta takmer ako za základoškolských čias.

Vlastivedné vychádzky

Je letné nedeľné ráno, polovica mesta v kostole, zatiaľ čo sa asi 30 ľudí podozrivo sústreďuje na rohu ulíc Strmá a Mudroňova nad hradom. Dámy aj páni, ale prevažne dámy, od 20 do 60, v klobúkoch aj šiltovkách, športovo aj vo vychádzkových úboroch  ako za prvej republiky. Táto rozmanitá skupina netrpezlivo očakáva už zjavne dobre známeho p. Švihrana. Bude meškať. Ako sám milo a úprimne priznáva, dochvíľnosť nepatrí medzi jeho významné klady. Zatiaľ sa z kuloárnych rečí dozvedáme, že p. Švihran v predchádzajúci deň sprevádzal 60 km cyklovýlet s názvom Za Dunaj!, bez šance vyhnúť sa poludňajšej 33-stupňovej páľave. Úprimne sa čudujem, že nakoniec vôbec dorazil. Na pohľad mierne roztržitý a nie práve javiskový rečnícky typ, no len čo sa pohrúžite do premysleného výkladu, odpustíte mu aj zabudnutú ceruzku.

Bratislavský Batman

„Kde končí google, tam začína Ivor Švihran" by mohlo byť nové heslo M_P_BA. O Bartošekovej vile aj s jej kamenným „Strážcom“ sa na internete veľa nedozviete. Nie, nie, toto sú hodiny v archívoch, katastroch, súkromných listinách a tlačených publikáciách. Zdanie klame, pretože aj keď pôsobí pán sprievodca skôr nenápadne a skromne, podľa aktivity ho považujem za zriedkavý úkaz bratislavského Batmana. Myslím, že odlietaných a odšliapaných 21 tém výletov a cyklovýletov čisto v jeho réžii za jednu sezónu (nezabudnime, že náš turnus bol len jedným z troch v ten deň v rámci jednej témy, plus zarátame aj administratívu a komunikáciu) postačí na legitímnu kvalifikáciu na Batmana, nemyslíte?

Halloween na Ondrejskom cintoríne

Nabití informáciami o židovskej Bratislave vďačne hodíme do klobúka zopár eur ako dobrovoľný príspevok a ešte si kupujeme Mapu BA v tlačenej verzii. Nedalo sa odolať a pôjdeme určite znova. V ponuke sa dajú nájsť aj také chuťovky ako „Po koľajniciach bratislavského metra“, „Sviečkový sprievod cez Ondrejský cintorín na Halloween“  alebo „Skákanie cez strechy Kamenného námestia“ (názvy sú upravené, pozn. autora).

Chýbajú dvere dokorán

M_P_BA má dušu a chytí za srdce. Avšak dala by sa vytknúť relatívna nedostupnosť. Vo svete dnešných on-line biznisov pri snahe byť čo najbližšie k zákazníkovi by sme chceli vidieť viac „do žalúdka“ celému projektu. Od vzniku samotnej Mapy, cez profily organizátorov až po dokumentáciu vychádzok. Je zámerom autorov ponechať projekt ako nebrúsený diamant a zahaliť komunitu pocitom privilegovanosti a mystiky? Alebo jednoducho ide o to, že aj Batman má svoje kapacitné limity? V každom prípade, ak sa prehryziete až na ich stránku a prihlásite na odber newslettra, ste v hre.

Autorská dvojica Morháčová – Švihran, ktorá stojí za projektom M_P_BA, robí naozaj dobrý job a zaslúži si viac pozornosti.

______________________________

Foto: Petra Šištíková, www.volneasociacie.blogspot.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?