Mladá Petržalka má zaťatú päsť

Autor: Ela Dekankova | 15.8.2014 o 11:32 | (upravené 25.8.2014 o 20:32) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  2043x

V schránke sa mi objavil leták s nápisom „Pán premiér, nerozhodujte o nás bez nás“ a pod ním logo občianskeho združenia Mladá Petržalka. Vraj „v praxi môže vláda ‚odklepnúť’̌ v zásade akúkoľvek súkromnú investíciu, ktorú označí ako strategickú,“ píše sa v kvalitnej tlači letáku a ďalej vysvetľuje, že súčasný zákon o strategických investíciách je ľahko zneužiteľný a arogantný. Viac mi však v ušiach rezonuje organizátor petície. Občianske združenie (OZ) Mladá Petržalka doteraz poznám len z nasprejovaných log kdesi v uliciach Bratislavy. Povedzme, že to nie je práve najlepší spôsob propagácie, ale na druhej strane je nezisková občianska iniciatíva   aj keď trochu krívajúca   vítaná s otvorenou náručou. Ibaže by sa zo „združeného občana“ stal cez noc (6. 8. 2014) politický vlk a zo mňa oklamaný zajac.

Komunitný projekt či revolučný odboj

Mladá Petržalka, ako občianske združenie, bola založená v roku 2010. Pozoruhodné je, že som sa ako Petržalčan s ich aktivitami zatiaľ nestretla. Namiesto letáčika s petíciou by som výzvu k spoločnému natieraniu lavičiek asi čakala márne. No chcem sa vyhnúť nepodloženému ohŕňaniu nosom. Veď kaviarenských „hejterov“ a rečí tu už bolo dosť, len tie skutky stále akosi lapajú po dychu. A tak sa v princípe teším, že sa niekomu chce dobrovoľníčiť. Ergo vykonávať  istú užitočnosť pre komunitu, zveľaďovanie a zlepšovanie priestoru výmenou za dobrý pocit. Prosto ľúbozvučné prelúdium myšlienok socializmu.

Čo od začiatku mierne nekorešpondovalo, bolo pôvodné logo OZ – zaťatá päsť, vztýčená nahor ako pri revolučných (väčšinou socialistických) hnutiach. Trochu agresívne na treťosektorový sociálno-enviromentálny projekt, nemyslíte? Ale to platí iba vtedy, ak nie je čistenie jazera považované priam za revolúciu.

Čo ani Tommaso Campanella nevedel

Mladá Petržalka navyše prešla nedávno re-brandingom. Zmenila logo na inak „týčiace sa“ – skicu reštaurácie UFO ako symbol Petržalky(?!) – a zašla ešte ďalej. Nechala pod svojou vlajkou a logom vzniknúť rovnomennú politickú stranu a už pár dní existuje Mladá Petržalka aj ako politická strana. Súbežne s tým je spustená výrazná kampaň proti tzv. zákonom o strategických investíciách, okato si naberajúc z kotla horúcich antipurpurových nálad v Bratislave. A zaiste nebude náhoda, že sa nám pomaly „zvolebnieva“.  Altruistické komunitné pomáhanie si razom stratilo cveng krásna a nevinnosti.

Na aktuálnej petícii proti novele zákona o tzv. strategických investíciách (č. 219/2013 Z.z.) v zásade nie je nič, s čím by som nesúhlasila. Tému urbánneho rozvoja a kvality životného prostredia ale nechajme nateraz bokom. Čo ma zaujíma viac, je stratégia a komunikácia tejto neziskovky nezlučiteľne zlúčenej s politickou stranou.

Čo robí Mladá Petržalka

Aktivity OZ na webstránke pôsobia na prvý pohľad užitočne, zmysluplne a tiež sú vhodne segmentovo orientované.  Pri hlbšom skúmaní ale ostávam stáť v slepej uličke troch petícií s otáznym dopadom, jednej výkričníkovej výzvy bez akcie a troch „nálepkových“ projektoch. O projekte „Nefajčite vo výťahoch“ a nálepkách, ktoré mali túto aktivitu „rozprúdiť“, som sa dozvedela až z ich webstránky. Facebook bol našťastie menej skúpy na informácie a vylepšil môj pocit uskutočnenými ekobrigádami pozdĺž Chorvátskeho ramena a v Skateparku. Špeciálne ma potešili vydaním petržalského bedekra fotografa Martina Kleibla pod názvom Konduktor. (Môžete si zdarma stiahnuť TU.)

Prvé listy volebnej jesene

Okrem už spomenutého sa aktivity OZ veľmi nepribližujú tomu, čo zvyčajne vykonávajú komunitní aktivisti.  Rozdávanie balónikov s logami alebo kvetov k MDŽ a varenie gulášu – na akcii zorganizovanej niekým iným – nápadne pripomína predvolebné PR.

Nemôžem nespomenúť, že sme spolu ešte vraj „zachraňovali Draždiak“ od elektrickej hrozby, ktorá ale trvá dodnes, a na záver sme spoločne povedali „nie“ ropovodu cez mesto. Fakt, že Mladá Petržalka vykonala petíciu, nemožno odoprieť, ale je otázne, komu sa máme za finále poďakovať - pozri blogový príspevok Miroslava Draguna.

Na porovnanie odporúčam tiež pozrieť si facebook fan page Bratislavského Okrášlovacieho Spolku a ich projekty.

Aj volič má IQ

Doposiaľ som nechala Mladú Petržalku žiť vlastným životom a nehrabala som sa v jej útrobách. Až do momentu, kým nespojila značku občianskeho združenia s politickou antikampaňou – a zároveň vlastnou kampaňou – pri príležitosti blížiacich sa komunálnych volieb. Opäť niekto útočí na moju voličskú inteligenciu a ja to beriem osobne. Namiesto pozvánky na susedský bazár alebo sadenie kvetov sa pozerám na karikatúru pozadia Caligulu Fica a mám pocit, že sa v mojej schránke práve začal odboj proti súčasnej vláde. Zase servírovaná deštruktívnosť a nie konštruktívnosť.

Nie som v nesúlade s posolstvom letáku, ale môj žalúdok je v nesúlade s okatým PR pána poslanca Kríža zo strany Mladá Petržalka. Opäť cítim závan populizmu a nie som si istá, či ma práve tento „Zefír“ donesie k petržalským volebným urnám, alebo či tentokrát neukážem vztýčenú päsť ja. Len s prostredníkom nahor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?